Slavnostní zahájení Opavského páva ve znamení Párty Hárder: Summer Massacre

Dnes začíná jubilejní 10. ročník mezinárodního studentského festivalu Opavský páv, který pořádá Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby. V rámci slavnostního zahájení se můžete těšit na projekci filmu Párty Hárder: Summer Massacre a na debatu s jeho tvůrci. Do Opavy přijede producent Pavel Vácha a herci Jiří Bohatý (představitel Mikyho Novotného) a Kostas Zerdaloglu.

 

Už dopoledne probíhají workshopy pro střední školy. Středoškoláci si mohou vyzkoušet práci v televizním studiu, klíčování, plastelínovou animaci, luminografii nebo tvorbu fotogramů. Odpoledne začíná první část projekcí filmů, které postoupily do soutěže festivalu. Letos se do ní přihlásil rekordní počet 214 snímků z celého světa. V porotě festivalu letos usednou producenti Vladimír Mráz a Matěj Paclík, režisér a střihač Tomáš Polenský, režisér a kameraman Tomáš Klein, dramaturgyně a scenáristka Irena Kocí, dramaturg, scenárista a podcaster Jan Jindřich Karásek, proděkanka VŠMU Jana Keeble a dokumentaristka Monika Horsáková.

V rámci doprovodného programu jsou pro návštěvníky připraveny profesní workshopy a přednášky, Jiří Slavičínský z RadioDogs se bude věnovat radiodokumentu, Jana P. Francová umění, vycházejícímu z nových technologií, Marek Malůšek přiblíží vztah mezi fotgrafií a dalšími oblastmi umění, Jan Jindřich Karásek se zaměří na horor a kurátorka centra současného umění LAZNIA v Gdaňsku Jola Woszczenko přiblíží vztah filmu k divadlu, tanci a architektuře.

Na své si přijdou i milovníci literatury, pro které organizátoři připravují křest audioknihy České pivní pohádky. Nebude chybět ani vernisáž fotografií Jana Pikouse v Galerii Hauerova 4. Na konci každého dne se mohou návštěvníci těšit na koncert a afterparty. Vystoupí například Kengee, kapela Moře dní nebo DJ Leafur.

Na své si přijdou i soutěživé duše. Kromě tradičního turnaje v e-sportu proběhne také audiovizuální kvíz.