Pravidla

Opavský páv je mezinárodní festival studentských filmů, který spojuje prezentaci toho nejlepšího, co v oblasti krátkometrážního studentského filmu v daném kalendářním období vzniklo, a vzdělávaní v oblasti audiovizuální tvorby. Cílem přehlídky je motivovat a inspirovat mladé lidi a přesvědčit širokou veřejnost, že studentská filmová tvorba si zaslouží větší pozornost. Festival proto nabízí nejen promítaní těch nejlepších krátkometrážních filmových snímků rozmanitých žánrů, ale i workshopy a přednášky pro veřejnost. Organizační tým se snaží podporovat nejen české, polské a slovenské filmaře, ale také špičkovou studentskou tvorbu, která vznikla mimo Evropu.

Pořadateli Opavského páva jsou studenti a pedagogové Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby, oboru Audiovizuální tvorba z Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Festival je neziskový, vstup na všechny projekce je zdarma.

PRAVIDLA

1) Do soutěže mohou být přihlášeny filmy s délkou maximálně 30 minut, jejichž autory jsou studenti středních, vyšších a vysokých škol.

2) Soutěžní kategorie:
• Hraný film (do 30 min.)
• Hraný film – krátkometrážní (do 8 min.)
• Experimentální film (do 10 min.)
• Animovaný film (do 30 min.)
• Dokumentární film (do 30 min.)
• Vzdělávací film / film popularizující vědu a techniku (do 30 min.)
• Hudební videoklip

3) Do soutěže ročníku 2023 mohou být přihlášena pouze díla vytvořená v roce 2021, 2022 a 2023.

4) Autoři přihlašují své snímky on-line, prostřednictvím přihlášky na stránkách festivalu. K vyplněné přihlášce autor přidá i odkaz ke stažení snímku ve formátech MP4, AVI, MOV a M2T (uloz.to, wetrasnfer, myairbridge atp.).

5) O zařazení snímku do soutěže rozhodují pořadatelé festivalu. Ti zároveň udělují nominaci nejlepším  snímkům, které následně poputují k odborné porotě.

6) Odborná porota udělí ocenění nejlepším snímkům jednotlivých kategorií a hlavní cenu festivalu. Svou cenu za nejlepší obrazové zpracování filmu napříč kategoriemi uděluje také Asociace českých kameramanů.

7) Film, který nejvíce osloví diváky festivalu, získá cenu Divácký páv.

8) Pořadatel si vyhrazuje právo rozhodnout o zařazení díla do soutěže.