Zveřejňujeme program 9. ročníku!

Soutěžní projekce, opavské premiéry, autorské čtení, masterclass, tvůrčí dílny i debaty – to všechno zahrnuje letošní program mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv. Festival proběhne v Opavě 10.–13. října v univerzitním areálu na Hauerově ulici, doprovodný program nově také v kostele sv. Janů. Vstup na festival je tradičně zdarma.

Projekce filmů, které postoupily do užšího výběru festivalové soutěže, proběhnou v kinosále budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě na Hauerově ulici. Festival se ale proběhne i na dalších místech. „V opavském kostele sv. Janů chystáme projekce zajímavých snímků z minulých let a také dokumentu A. Paluyana Kuráž, který byl mimo jiné uveden na loňském Berlinale či na festivalu Jeden svět. V kostele budou probíhat také debaty na společenská a kulturní témata, které jsou letošní novinkou festivalu. Se sociologem Ivanem Gabalem budeme debatovat o příčinách a důsledcích rozdělené společnosti, s novinářkou a aktivistkou Martou Pilařovou, organizátorem hudebních akcí a muzikantem Martinem Režným, sociologem a spisovatelem Stanislavem Bilerem a s ředitelem festivalu Slunovrat Václavem Müllerem se zaměříme na možnosti, pozitiva i negativa kulturního života a tvorby na periferii. Nabídneme i dokumentární portrét MarleyKKKT o známém youtuberovi, který je zároveň naším studentem. Po projekci se návštěvníci mohou těšit na rozhovor s ním a také na autogramiádu. V Pivotéce 13 zase nabídneme autorské čtení Jiřího Vávry a opavský křest jeho knihy České pivní pohádky,“ upřesňuje Monika Horsáková, vedoucí Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby, který festival organizuje.

Festival v rámci doprovodného programu nabídne také opavskou premiéru dokumentu Terezy Tary Let viny, samozřejmě za účasti autorky. Jeden z nejúspěšnějších českých filmů posledních let – Kdyby radši hořelo…, si můžete vychutnat s jeho kameramanem Matějem Piňosem, který po skončení projekce nabídne masterclass na téma práce s vizualitou ve filmu. „Nabídneme i další profesní workshopy, tentokrát budou zaměřené na využití hudebních bank, pitching, tvůrčí psaní. Samozřejmě nebudou chybět ani tradiční tvůrčí dílny pro středoškoláky, chill-out zóna či turnaj v e-sportu,“ uzavírá Monika Horsáková.

Program filmových projekcí i doprovodných aktivit či workshopů si můžete stáhnout zde.