Rekordní počet filmů, zajímavé hosty i zážitky nabídne Opavský páv 2018

Už za necelý měsíc začne 5. ročník mezinárodního festivalu studentského filmu Opavský páv. Festival se bude letos konat v termínu 8.–10. května. Datum zahajovacího večera není náhodné, ve stejný den na jihu Francie začne o mnoho slavnější Filmový festival v Cannes.

Ani v Opavě nebude chybět červený koberec a samozřejmě ani zajímavá filmová premiéra. Těšit se můžete na film Když přijde Kryštof. Jde o hraný film studentů Audiovizuální tvorby v žánru grotesky a věřím, že všechny nejen pobaví, ale na celý festival i skvěle naladí,“ konstatuje vedoucí oddělení Audiovizuální tvorby, které je pořadatelem festivalu, Monika Horsáková.

Do soutěže festivalu se letos přihlásilo rekordních 205 snímků. „Opět jde o filmová díla z celého světa, ze všech kontinentů – tedy kromě Antarktidy. Své filmy poslali tvůrci z Tchaj-wanu, Ruska, Virginie, Kanady, Izraele, Íránu, Japonska, Thajska, Kalifornie, Francie, Belgie, Rakouska, Německa, Velké Británie či Brazílie. Tradičně nechybí zastoupení filmařů ze zemí Visegrádské čtyřky,“ dodává Monika Horsáková. Ve festivalové porotě opět nechybí známá jména. O vítězích jednotlivých kategorií budou rozhodovat socioložka a děkanka Fakulty masmédií Paneurópskej vysokej školy v Bratislavě Iveta Radičová, režisér, scenárista a dramaturg Jan Gogola ml., kreativní producentka ČT Kateřina Ondřejková, dramaturg Martin Novosad, filmový historik a kritik Maciej Gil či kameramanka Daša Krňanová. Většina přislíbila účast také na závěrečném galavečeru, který proběhne 10. května v 19.30 hodin.

Kromě projekcí nominovaných soutěžních filmů festival tradičně nabídne doprovodný program. Ten zahrnuje speciální projekce s besedami s tvůrci, přednášky, workshopy či koncerty. „Diváci se mohou těšit například na tvůrce a projekci dokumentu Bufo Alvarius: The Underground Secret, přednášku Olgy Walló či koncert DJ Dr. Zeppelina. Nabídneme i zážitkovou cestu do hlubin filmu, v rámci které si budou návštěvníci moci na vlastní kůži vyzkoušet leccos z filmové tvorby,“ upřesňuje Monika Horsáková.

Opavský páv letos proběhne v nově zrekonstruované budově Slezské univerzity na Hauerově ulici č. 4. Festival je tradičně otevřený veřejnosti a vstup je zdarma.