Vítězem letošního ročníku Opavského páva je film ze Zlína

9. ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv skončil. Nabídl desítky projekcí, debaty i koncerty. Porotu nejvíc oslovil film Idy Ralevské Karla aneb tak trochu road movie z Univerzity Tomáše Bati. Příběh Karly, nešťastné panny, kterou si v den jejích narozenin splete s prostitutkou tak trochu jinak nešťastný Josef, vyhrál kategorii hraných filmů a stal se i celkovým vítězem festivalu. Diváky nejvíc zaujal polský film Vzkříšení režisérky Luizy Budejko z Gdyňské filmové školy.

Do soutěže letošního ročníku se přihlásilo 142 filmů z celého světa. O výsledcích rozhodla festivalová porota ve složení Jakub Felcman, Jan Gogola ml., Jana Bébarová, Rudolf Merkner, Martin Novosad a Ľudovít Labík. Letos rozhodovala také ve dvou nových kategoriích – Vzdělávací film/film popularizující vědu a techniku a Experimentální film. Cenu za nejlepší obrazové zpracování filmu udělila také Asociace českých kameramanů. Výsledky byly vyhlášeny na závěrečném galavečeru, jehož ozdobou byla hudebně-vizuální improvizace kvarteta Intensa (Martin Režný, Jiří Volejník, Adam Kořistka, Renata Václavíková). Slavnostní večer pak uzavřel strhujícím koncertem DJ Leafur.

Vítězové jednotlivých kategorií:

Dokumentární film

Jimena Muhlia: Lili <3 (Mexiko, Centro de Capacitacion Cinematografica)

Animovaný film

Nayla Nassar: Yallah (Francie, Rubika)

Experimentální Film

Nicolás De Bórtol: Devil’s chapel (Argentina, Universidad de Buenos Aires)

Krátký hraný film

Jaroslav Vůjtek a Radek Barták – Parazit (Česko, Slezská univerzita)

Hraný film

Ida Ralevská – Karla aneb tak trochu road movie (Česko, Univerzita Tomáše Bati)

Vzdělávací film / Film popularizující vědu a techniku