Šestý ročník Opavského páva zná vítěze!

OPAVA – Maďarsko, Izrael, Česká republika a Francie. To jsou země, jejichž mladí filmaři získali některou z cen letošního šestého ročníku mezinárodního festivalu studentského filmu Opavský páv, který dnes večer vyvrcholí v Opavě.

Odborná porota ve složení dramaturg a režisér Jan Gogola ml., režisér Petr Klein Svoboda, scenáristka, režisérka a herečka Lucia Klein Svoboda, dokumentarista Jan Plachý, dramaturgyně a ředitelka festivalu Serial Killer Kamila Zlatušková, scenárista, režisér a kameraman Martin Duba a vedoucí Ateliéru animované tvorby na Fakultě multimediálních komunikací ve Zlíně Lukáš Gregor udělila pětici cen v kategoriích a cenu pro absolutního vítěze. Do festivalové soutěže se přihlásilo 131 snímků ze všech světových kontinentů (s výjimkou Antarktidy).

Absolutním vítězem se stal snímek A Siege režiséra Istvána Kovácse z University of Theatre and Film Arts v Maďarsku.

Film diváka zavádí do Sarajeva roku 1994, zmítaného válkou, hladem, žízní a nefungujícími energiemi. Hlavní hrdinka Tea, které válka nedávno vzala manžela, nebojuje s válečníky, ale s osudem. Jednoho dne se rozhodne jít hledat vodu. Bez ohledu na střelbu, bez ohledu na to, že ostatní její nápad neschvalují…

István Kovács se narodil v roce 1985 v tehdejší Jugoslávii jako příslušník maďarské menšiny. Rodina se později přestěhovala do města Szeged v jižním Maďarsku. Od roku 2011 začal studovat režii na Univerzitě divadla a filmových umění v Budapešti, zde rovněž pokračoval navazujícím studiem. Vítězný snímek Opavského páva 2019 je jeho magisterským absolventským filmem. V současné době natáčí svůj celovečerní debut nazvaný Sloupec.

Do Maďarska tak poputuje festivalová cena v nové podobě. „Po Lucii Regáskové a Jakubu Cmarkovi jsme tentokrát oslovili Vladimíra Kovaříka, vedoucího Ateliéru průmyslového designu Fakulty multimediálních komunikací ve Zlíně. Skleněné paví pero z 1. a 2. ročníku a kovové pávy z posledních tří ročníků tak vystřídá skutečné paví pero v průhledném tubusu,“ uvádí k udílení cen Monika Horsáková, vedoucí Oddělení audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě, které festival organizuje.

V jednotlivých kategoriích pak zvítězili:

hraný film
A Siege (rež. István Kovács, Maďarsko, University of Theatre and Film Arts)

animovaný film
The stained club (rež. Mélanie Lopez, Simon Boucly, Marie Ciesielski, Alice Jaunet, Chan Stéphie Peang, Béatrice Viguier, Francie, Supinfocom Rubika)

videoklip
The Compication: Big big smile (rež. Michael Klemm, Česko, Slezská univerzita v Opavě)

dokument
My cousin Tami (rež. Tomer Asayag, Izrael, Camera Obscura – The School of Arts)

hraný film do 5 minut
Luděk Marks: Kukly (rež. Eva Solanská, Michael Klemm, Česko, Slezská univerzita v Opavě)

Cena diváků
The Compication: Big big smile (rež. Michael Klemm, Česko, Slezská univerzita v Opavě)

Závěrečným galavečerem Opavského páva 2019 provázel herec ostravského divadla Komorní scéna aréna Šimon Krupa a účastníkům jej zpříjemnila také kapela Dr. Šnéberger. Ceny předávali herec Přemysl Bureš, režisér Petr Klein Svoboda, režisérka a herečka Lucia Klein Svoboda, režisér a kreativec Vladimír Skórka, kreativní ředitel TV Stream Daniel Strejc, sochař a hudebník Jan Šnéberger a rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja.