Putin lyžuje – projekce záznamu nevšední jevištní reportáže a debata s tvůrci dokumentu o vzniku inscenace

V rámci doprovodného programu festivalu Opavský páv 2019S se můžete setkat autorkou představení brněnského Divadla Líšeň „Putin lyžuje“ Pavlou Dombrovskou i režisérem připravovaného dokumentu o této inscenaci a jedním z festivalových porotců Janem Plachým. Diskutovat s nimi můžete po skončení projekce uvedené divadelní hry.

Jde o jevištní reportáž, která zpracovává téma nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě. Stejně jako kniha Anny Politkovské „Ruský deník“, ze které téměř přesně představení čerpá, spojuje inscenace formou montáže příběhy, politické souvislosti i prosté lidské osudy.

„Hra je divadelní společností prezentována veřejnosti ve vojenském stanu, který umožňuje návštěvu pouze omezenému počtu diváků,“ říká dokumentarista Jan Plachý a pokračuje: „Propojení hry se současnou politickou situací v České republice, tedy její aktuálnost, mě spolu s režisérkou představení Pavlou Dombrovskou, přivedla k myšlence natočit o představení film.“

Inscenace získala v roce 2011 cenu za režii a Cenu Jana Wilkowskiego v oboru loutkové animace na mezinárodním festivalu Spotkania v Toruni. Na festivalu Valise 2012 v Łomże ocenila porota herce účinkující v inscenaci – Luďka Vémolu a Tomáše Machka.

S Pavlou Dombrovskou, Janem Plachým a dokumentem Putin lyžuje se můžete setkat 15. května od 17.45 hodin v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty na Hauerově ulici č. 4 v Opavě.

Ilustrační foto: Divadlo Líšeň