OPAVSKÝ PÁV ODKRÝVÁ PROGRAM IV. ROČNÍKU

Za necelé dva týdny, 7. 4. 2017, se uzavře registrace studentských audiovizuálních děl do soutěžní sekce 4. ročníku mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv. Zahájení letošní filmové přehlídky proběhne 2. května 2017 v prostorách Slezanky, která poskytne zázemí nejen pro festivalové projekce, ale také pro pestrý doprovodný program, který se bude konat až do konce festivalu, tedy do 4. května 2017.

Pro návštěvníky bude přichystán už tradiční filmový fotokoutek, stejně jako stolní hry klubu Pajdulák. Program nabídne také scénické čtení nebo přednášku a audiovizuální projekce Terezy Španihelové o životě v pozici transgender ženy. V rámci workshopů doprovodný program nabídne práci s klíčovací technikou či steadycamem. Účastníci si rovněž budou moci vytvořit vlastní praxinoskopy nebo se více dozvědět o filmových adaptacích literárních děl. Festivalové dění bude provázet také výstava obrazů dětí Základní a Mateřské školy při zdravotnickém zařízení v Opavě, svá díla představí i studenti Audiovizuální tvorby. „Příchozí se mohou těšit na fotografie, texty, filmy a jiná díla. Někteří z vystavovatelů se na festivalu také objeví, tudíž bude prostor i na případnou diskusi nad tvorbou,“ upřesňuje členka organizačního týmu Klára Jančíková, „Výstavní program doplní ostravský umělec Cyreal se svými psychedelickými výjevy na fluorescenčních plachtách,“ dodává.

Festival je i letos soutěžní. Mladí umělci se utkají v pěti kategoriích: hraný film, hraný film krátkometrážní (do 5 min.), dokumentární film, animovaný film a videoklip.

Mezinárodní porotu letos tvoří sociolog a dokumentarista Fedor Gál, režisér Peter Bebjak, dokumentarista Miro Remo, dokumentarista Jan Plachý, dramaturg České televize Martin Novosad a Viktor Kamenický z Mediálního centra PEVŠ v Bratislavě. Udělena bude i divácká cena, o níž rozhodně hlasování návštěvníků filmových projekcí. Závěrečný galavečer proběhne 4. května 2017 v prostorách Slezanky. Svým vystoupením jej spestří hudební uskupení pedagogů oddělení audiovizuální tvorby s názvem Dym z udirky.

Vstup na festival i doprovodné akce je zdarma.