Opavský páv se připravuje na čtvrtý ročník

Od slávnostného zakončenia už tretieho ročníka medzinárodného študentského filmového festivalu OPAVSKÝ PÁV uplynulo takmer šesť mesiacov. V uplynulých dňoch sa organizátori, ktorí stoja za úspechom tohtoročného festivalu, opäť zišli, aby odštartovali prípravy štvrtej pávej prehliadky študentských filmov. Tá je naplánovaná na máj budúceho roku, 2. – 4. 5. 2017.

Každým rokom sa ponuka festivalu rozširuje, ten posledný sa návštevníkom priblížil ešte viac formou pestrého sprievodného programu, v rámci ktorého prebiehalo hneď niekoľko workshopov a besied, zameraných na film, rozhlas a televíziu, a to všetko pod taktovkou študentov i pedagógov Audiovizuálnej tvorby Slezskej univerzity. Kto si chcel ohmatať kameru a matériu, na ktorú sa kedysi točili slávne filmy nielen pre pamätníkov, na workshope spolu s režisérom a pedagógom SLU, Tomášom Hoffmannom Polenským, mali možnosť dotknúť sa filmového pásu a zlepiť ho dokopy, čím si vytvorili vlastný krátky film. Ak však niekoho viac zaujímal film nepohyblivý, na workshope študentky AVT, Viktorie Maliňákovej, mohol otestovať svoju trpezlivosť pri vyvolávaní fotiek v pravej foto komore. Na svoje si prišli i priaznivci popovej hudby, ktorí spoločne, pod vedením Táni Wajs, nacvičili populárnu pieseň Sunny. Nalačno nevyšli ani nadšenci komiksov – tí počas komiksového workshopu absolvovali prednášku Veroniky Trochtovej na tému Hrdinský komiks, zistili, kde kúpia  tie najlepšie a odvážnejší z nich sa s vlastným komiksom mohli zapojiť do súťaže. Prínosnou bola tiež debata so scenáristkou a dramaturgičkou Irenou Kocí, na tému Pitching – teda o vhodnej marketingovej prezentácii vznikajúceho filmového projektu, trochu „know-how“ ako získať čo najviac prostriedkov na realizáciu.

Hudební workshop DJ Lowa.
Fotografický workshop.
Účastníci hudebního workshopu Táni Wajs.

Cenu Absolútneho páva získal v minulom ročníku animovaný snímok Mareka Bergra – Pérák: Stín nad Prahou a prvýkrát vyhlásenú Divácku cenu si odniesol krátkometrážny snímok Amálie Kovářovej – Každou vteřinu. Pre tých, ktorí nemali možnosť festivalu sa zúčastniť, pripravili študenti AVT špeciálne programové premietanie, OZVENY OPAVSKÉHO PÁVA, v júni tohto roku, v priestoroch ostravského Cineportu.

A po troch úspešných ročníkoch prichádza štvrtý, ktorý opäť prinesie niekoľko inovatívnych noviniek. Filmový maratón vybraných študentských filmov, spolu s tvorivými dielňami pre školy i verejnosť, prebehne v termíne 2. – 4. 5. 2017. Organizátori taktiež v týchto dňoch odkryli na Facebookovej stránke nový vizuálny vzhľad pre rok 2017.

„Oproti loňskému ročníku bude ten následující o den kratší, začneme v úterý slavnostním zahájením a skončíme ve čtvrtek, galavečerem s vyhlášením těch nejlepších studentských snímků. Můžu prozradit, že porota bude opět mezinárodní, z různých uměleckých odvětví,“ prezrádza Viktorie Maliňáková z PR oddelenia festivalu.

Prihlášky do IV. ročníka OPAVSKÉHO PÁVA budú oproti predchádzajúcim rokom spustené o niečo skôr, už od februára 2017.

Viac informácií bude na stránkach OPAVSKÉHO PÁVA dostupných už čoskoro, dovtedy sledujte web alebo facebookovu stránku: facebook.com/opavskypav

Opavský páv je mezinárodní festival studentských filmů, který spojuje prezentaci toho nejlepšího, co v oblasti krátkometrážního studentského filmu v daném kalendářním období vzniklo, a vzdělávaní v oblasti audiovizuální tvorby. Název festivalu se váže k městu Opava, kde se festival každoročně koná. Festival vznikl z popudu studentů Slezské univerzity oboru Audiovizuální tvorba. Sami studenti (s podporou pedagogů) festival organizují. Nejde jim přitom jen o možnost představit filmovým fanouškům regionu studentskou tvorbu napříč českými i zahraničními školami a univerzitami, ale také o vytvoření filmového povědomí u veřejnosti. Organizační tým se snaží podporovat nejen české, polské a slovenské filmaře, ale také špičkovou studentskou tvorbu, která vznikla mimo Evropu (mimo země V4 se v minulých letech na festivalu představily např. snímky z Francie, Belgie, Německa, Španělska, Turecka, Irska, Kanady, USA Izraele, Singapuru či Argentiny). Do soutěže mohou být přihlášeny filmy s délkou maximálně 30 minut, jejichž autoři jsou studenti středních, vyšších a vysokých škol. Soutěžních kategorií je pět – hraný film, hraný film – krátkometrážní (do 5 min), dokumentární film, animovaný film a hudební videoklip.

Autor: Laura Krošláková