Festival už je za svou polovinou a pomalu se blíží k závěru

Vernisáž obrazů a koncert Jiřího Neduhy s kapelou Třesk

Třetí ročník Opavského páva se pomalu přesunul do druhé půle konání a blíží se ke svému vrcholu. Rozhodně však nezahálí, ba naopak – středeční den byl opět ve znamení filmu a zábavy. Nabídl nejenom promítání, ale také besedy s tvůrci a ojedinělou vernisáž.

Středeční den se může pyšnit hojnou návštěvností na promítacích blocích, diváky nejvíce nadchla kategorie hraného filmu. Vítěze nově udělované Divácké ceny na jejichž výsledcích se podílí právě návštěvníci festivalu se však dozvíme až během dnešního večera. Dle pravidel se může stát vítězem jediný snímek spadající buďto do kategorie hraného, dokumentárního nebo animovaného filmu.

HRDINOU FILMU, HRDINOU NA PODIU

Odpolední a večerní program byl vzájemně provázán – započal dokumentárním snímkem studenta Audiovizuální tvorby, Denise Dvořáka s názvem Hovadíci naruby. Časosběrný dokument vypráví o muzikantovi Standovi Hovadíkovi, otci dvou dětí, který zázrakem přežil pád z deseti metrové výšky. Lékaři byli velmi skeptičtí a celý život jeho rodiny se tehdy obrátil naruby: „Původně měl být dokument o Standovi, víceméně je však o jeho ženě a přátelích. O pevné vůli jeho rodiny, která mu dala šanci být tam, kde teď je,“ popisuje autor snímku, když o patro níž Standa Hovadík, hlavní hrdina dokumentu, hraje na buben v rámci doprovodného programu. „Podpora rodiny a blízkých ho opět staví na nohy,“ dodává Dvořák.

13131352_1020973234654306_1222133855341557108_oMísty naturalistickému snímku nechybí pozitivní nadhled a přirozený humor a pravděpodobně ho do budoucna čeká pokračování: „Materiál sbírám pořád, říkám si, že by to mohla být zajímavá sonda do života rodiny. Později bych chtěl zakomponovat také názory dětí, jejich vnímání. Jedná se o téma, které je neustále otevřené, každým dnem se může něco změnit. Mým plánem je navázat na původní dokument anebo udělat celovečerní film, vše ale ukáže čas. Důležité je Standovo zdraví,“ uzavírá student AVT.

Na promítání jeho filmu pak volně navázal koncert Jiřího Neduhy a kapely Třesk, s nimiž vystoupil právě hlavní hrdina snímku.

NETRADIČNÍ VERNISÁŽ PŘEDSTAVILA ARTETERAPII

13147502_503609626495036_1575772844308253134_oSoučástí hudebního programu byla také vernisáž základní a mateřské školy při zdravotnickém zařízení v Opavě. Právě výtvarné aktivity jsou pro děti, jejichž dětství není vždy šťastné, arteterapií a mají pomoci při jejich léčbě. Tématem obrazů, které si diváci mohli zakoupit je louka a její vnímání dítětem. „Lze to těžko popsat, ale když jsem obraz uviděla poprvé, věděla jsem, že ho chci. Vyvolává neuvěřitelně hezký pocit a teplo,“ říká Natálie Faltysová, s níž putuje z prodejní vernisáže jeden z obrazů do Prahy.

VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ OPAVSKÉHO PÁVA UŽ DNES

Středeční třetí den konání festivalu končil na znak toho, že se letošní ročník chýlí ke konci – během dnešního odpoledne mohou diváci zhlédnout ještě výběr nejlepších snímků roku 2016 nebo navštívit besedu Filipa Šimka na téma: Místo pornografie v audiovizuálním světě dneška. Večer pak vyvrcholí předáním cen Opavského páva vítězným snímkům za účasti porotců Lukáše Hejlíka, Jany Žjak, Kláry Řezníčkové, Martina Novosada a Moniky Horsákové.

Galavečer začíná v 18:30 hod. ve Slezance na Horním náměstí.

FOTO: Eva Solanská

VIDEO:opavskypav