Kreslíme, hlásime, natáčame

Priestory Slezanky zaplnili druhý festivalový deň žiaci základných škôl i široká verejnosť. Na svoje si prišli záujemcovia o film, televíziu, rozhlas a komiks na workshopoch, ktoré v rámci sprievodného programu vedú študenti a pedagógovia Audiovizuálnej tvorby Slezskej univerzity. Popoludní ožila Slezanka rytmickou popovou a elektronickou hudbou a prví diváci už mali možnosť hlasovať po projekciách za film, ktorý ich zaujal, v kategórii Divácka cena.

Opavský páv odštartoval v utorok dopoludní workshopmi v Slezanke, ktorých sa zúčastnili žiaci základných škôl. Tí mali možnosť nahliadnuť na prácu za kamerou, ako prebieha natáčanie reportáží, čomu sa vyvarovať a čím v obraze diváka zaujať. Hneď vedľa kameramanského workshopu pripravovala ďalšia skupinka fiktívne rozhlasové vysielanie z Opavského páva. Žiaci si tak vyskúšali role redaktorov a respondentov pri nahrávaní interview na diktafóny, a vybehli tiež do ulíc vyskúšať si anketu so zameraním na kultúrne dianie v Opave. Milovníci písaného slova vytvorili na scenáristickom workshope neobyčajné, viacvrstvové príbehy so zvláštnymi charaktermi a tí, ktorí radšej kreslia než píšu, mohli svoje nápady preniesť na papier v komiksovej podobe.

Po skončení programu pre školy začal oficiálny sprievodný program tretieho ročníka festivalu: „Všechny workshopy a besedy probíhají tak, jak mají, i přes nepřízeň počasí. Pro návštěvníky je taktéž přichystané občerstvení od Chef Marion a v průběhu celého dne mohou navštěvovat nejenom projekce, ale například i deskové hry,“ priblížila organizátorka sprievodného programu, Klára Jančíková.

op utorok 2

PITCH IT!

Získať peniaze na film nie je vôbec ľahká vec, dobrý „pitching“ je základom realizácie sľubného filmového projektu. Besedovať o tom s návštevníkmi festivalu prišla scenáristka a dramaturgička Irena Kocí, priblížiac okrem nástrah tiež tipy a triky na skúšku, ktorou si musí prejsť každý filmár: „Pitching je zatím nepřeložitelný výraz, čistě marketingový. Důležité je držet si od daného tématu odstup a zvládnout odprezentovat sebe i nápad v průběhu například deseti minut,“ hovorí Irena Kocí.

OHMATAŤ SI FILM

Pod vedením režiséra a pedagóga AVT, Tomáša Hoffmanna Polenského, sa účastníci workshopu preniesli v čase, kedy sa natáčalo iba na film. Cieľom skupinovej práce bolo priblížiť strih filmového pásu o dĺžke 8 mm: „Podstatou workshopu je seznámit se s filmovou matérii, pokusit se slepit dva kusy filmového pásu dokopy, co není tak jednoduché. Musíme si nejdřív najít začátek a konec, důležité je také naučit se rozlišovat emulzii a podložku,“ približuje Tomáš Hoffmann Polenský.

op utorok 1

VIDEO Z UTORKOVÉHO DŇA FESTIVALU: OP DEŇ PRVÝ

Dnes je pre návštevníkov pripravený rovnako nabitý sprievodný program, ktorý doplní vystúpenie kapely Třesk a premietanie dokumentu študenta AVT, Denisa Dvořáka, Hovadíci naruby, ktorý je s touto skupinou úzko spätý.

Festival potrvá do štvrtku, 5. 5. 2016, slávnostný galavečer prebehne od 18,30 hod. v priestoroch bývalého obchodného centra Slezanka.

FOTO: Eva Solanská