Sedm dní a je tu páv!

Posledných sedem dní a je to tu – po tretíkrát zachváti v dňoch 2. – 5. 5. 2016 Opavu filmová horúčka. Prípravy na medzinárodný študentský filmový festival OPAVSKÝ PÁV vrcholia, pre návštevníkov festivalu je okrem premietania, prednášok, besied pripravený i hudobný večer a poprvýkrát budú súťažné snímky hodnotiť aj sami diváci.

Tento rok organizátori festivalu prijali cez osemdesiat študentských snímkov, do úzkého výberu sa z každej súťažnej kategórie prebojovalo po päť snímkov. Tie v týchto dňoch hodnotí odborná porota Opavského páva, ktorú tvorí Monika Horsáková, Lukáš Hejlík, Klára Řezníčková, Martin Novosad a Jana Žjak. Okrem tradičných piatich súťažných kategórií – hraný film do 30 minút, hraný film krátkometrážny do 5 minút, dokumentárny film, animovaný film a hudobný videoklip, sa udeľuje i študentská cena Absolútny páv. Tentokrát ale pribudne ešte jedna, špeciálna kategória – Divácka cena: „Letos poprvé mohou filmy hodnotit i diváci. Po promítání  mohou dát svůj hlas filmu, který se jim nejvíce líbil,“ uvádza riaditeľka festivalu, Kamila Návratová.

Premietanie študentských snímkov bude prebiehať 3. – 5. 5. vždy od 14,00 hod., na troch rôznych miestach – v Platzforma Troppau, aule Slezskej univerzity a Slezanke – podľa jednotlivých filmových žánrov. Pre deti a študentov je pripravené dopoludňajšie premietanie, po ktorom sa v skupinách zúčastnia ponúkaných workshopov, napríklad workshopu scenáristiky alebo fotografie. Ostatní návštevníci sa môžu zúčastniť tiež workshopu elektronickej hudby s DJ Lowa, komiksu, fotografie, popovej hudby či filmu so študentmi odboru Audiovizuálna tvorba, v ktorých ešte stále ostáva pár voľných miest. Záujemcovia o tieto workshopy sa tak môžu až do piatka, 29. 4. 2016, hlásiť na email: opavskypav@gmail.com – do predmetu uviesť názov workshopu.

V rámci sprievodného programu si účastníci Opavského páva môžu vyskúšať tiež improvizovaný dabing, zhliadnuť dokument Mária a Mária režiséra Jana Plachého, s ktorým bezprostredne po projekcii prebehne beseda. Lákadlom bude taktiež premietanie nemých filmov za doprovodu živej elektronickej hudby študentom AVT, Patrikom Moravcom.

Festival okrem filmového zážitku ponúka aj hudobný – v utorok, 3. 5. 2016 od 19,00 hod. v budove bývalého obchodného centra Slezanka, kde v Chill zone prebehnú koncerty skupiny Pachuka, Highband a Matěja Keberleho. Pre nadšencov hip-hopu a funky štýlu bude po 22,00 hod. hrať v Platzforma Troppau DJ Lowa.

Slavnostné zahájenie festivalu prebehne 2. 5. 2016 od 17,00 hod. v Platzforma Troppau, počas ktorého sa svojimi dielami predstavia študenti Audiovizuálnej tvorby Slezskej univerzity naprieč všetkými ročníkmi a režisér, Jiří Vávra, uvedie absolventský film magisterského ročníka Vymazán.

Záverečný ceremoniál udeľovania cien Opavského páva sa bude konať rovnako v Platzforma Troppau, 5. 5. 2016 od 19,00 hod.

Vstup na festival a sprievodné akcie je zdarma.

Viac informácií nájdete na: facebook.com/opavskypav  alebo http://opavskypav.slu.cz